This post contains affiliate links. As an Amazon Associate I earn from qualifying purchases
Product Description:
Technical Parameters:
• Mount Type: Recessed Mount
• Contact Type: N.O. (when the door is open, it is N.C.; when the door is closed, it is N.O.)
• Contact Capacity: max: 0.5A, 200VDC, 10W
• Magnet: Neodymium
• Operation Gap: 15-20mm
• Housing: ABS
• Color: White
• Recommend Installation Place: Wooden Door or Window
• LeadWire: Screw Terminal
• Size (Diameter x L): Switch Part: 12 x 27mm Magnet Part: 12 x 15mm
Product Features
  • Just drill and insert. 100% brand new.
  • Slim terminal connection design. Ideal for residential and commercial applications.
  • ABS housing.
  • MODEL: 10BS-MC03R-H Quantity: 10 Sets
Categories:
Fiido Beast Electric Scooter
Fiido Titan E-bike
Fiido C11 commuter E-bike
Fiido KIdz US
Fiido Q2 US
Fiido C22
Fiido C21
Fiido E-Gravel Electric Bike
FIIDO Easter Sale |10% Off on All Electric Bikes